• Światowy Dzień Rzucania Palenia

            16.11.2023

            W trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. To doskonała okazja, by uświadamiać młodzieży, jak szkodliwa dla organizmu jest nikotyna. Stąd też, pod hasłem „Witaminy zamiast nikotyny” już od poniedziałku odbywały się zajęcia profilaktyczne, m.in. pogadanki „Dziękuję, nie palę!”, „Bierny palacz – kto to?”, których celem było promowanie zdrowego stylu życia, wykształceńie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie oraz organizacja czasu wolnego. W dniu dzisiejszym  (16 listopada)  klasa 4a zorganizowała happening, podczas którego uczniów klas 7 i 8 częstowano jabłkami – w myśl: witaminy zamiast nikotyny. Jabłka, zaoparzone w etykiety z hasłami antynikotynowym, wzbudziły zainteresowanie wśród uczniów i szybko się rozeszły.

            Ilona Śleboda

          • Z ekologią na ty

            16.11.2023

            Dnia 16.11.2023 uczniowie z klasy 3a przebywający w świetlicy wykonali makietę lasu jesienią. Jest to jedno z zadań w projekcie ekologicznym koordynowanym przez p.I.Ślebodę "Z ekologią na ty". 

            Dzieci wykorzystały tekturowe rolki, kawałki kolorowej pianki, filcowe naklejki, farby plakatowe oraz tekturę.

            Zajęcia poprowadziła Karolina Patora.

          • III Integracyjny Rajd Niepodległościowy

            15.11.2023

            Dzisiaj odbył się III Integracyjny Rajd Niepodległościowy zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zgierzu. Honorowy patronat nad rajdem objął Starosta Zgierski. W rajdzie wzięły udział nasze dwie drużyny z klasy 7b. Drużyny spacerowały ulicami miasta Zgierza i odwiedzały miejsca zadaniowe. Rozwiązywaliśmy ciekawe zagadki dotyczące zasłużonych Zgierzanek, a po powrocie do szkoły zostaliśmy poczęstowani ciepłą zupą i wszystkie drużyny wspólnie wykonały plakat. Na zakończenie była zbiorowa fotografia i upominki dla wszystkich zespołów.

            Opiekunowie: Paulina Janiszewska i Ilona Śleboda

          • Klasy 3b i 4b w Warszawie

            15.11.2023

            Uczniowie klasy 3b i 4b wybrali się 13 listopada na wycieczkę do Warszawy, kontynuując pogłębianie wiedzy niepodległościowej. Odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy podziwiać zmianę warty. Później udaliśmy się spacerem po starym mieście do Pomnika Małego Powstańca. Następnym miejscem jakie zwiedziliśmy było Centrum Nauki Kopernik, mogliśmy tam poznać tajemnice otaczającego nas świata. Mogliśmy wszystko dotknąć, zbadać oraz sprawdzić jak działają tajemnicze eksponaty. Wielką zabawą, ale i nauką były przeprowadzone eksperymenty. Miło było patrzeć na uśmiechnięte i ….pełne zaciekawienia twarze dzieci, gdy mogły doświadczać same wielu zjawisk ze świata nauki jak i przyrody. Opiekunami grypy były p. Katarzyna Targalska, Renata Gieraga i Katarzyna Piechota - Łuczak.

          • O TWÓRCZEJ SWOBODZIE NA ZAJĘCIACH PLASTYCZNYCH W ŚWIETLICY

            14.11.2023

            Rolą wychowawcy świetlicy jest tworzenie takich sytuacji edukacyjnych i atmosfery, które zachęcą i zainspirują dziecko do tworzenia. Nie istnieje systemowa hierarchia zajęć organizowanych w świetlicy. Zajęcia plastyczne są równoważne z innymi i nie należy ich deprecjonować.

            Na zajęciach plastycznych dziecko ma prawo tworzyć oryginalne, niepowtarzalne dzieła według własnej wyobraźni. Powinny one być dla dzieci ekscytującą przygodą, nigdy jedynie kolejnym, męczącym i nieciekawym zadaniem do wykonania.

                        Błędem nauczyciela jest „nastawienie na efekt”. Dziecko tworzy więc przede wszystkim dla siebie, a nie w celu zdobycia aprobaty dorosłych. Świadomy nauczyciel powinien wspierać dziecko w procesie twórczym i nie oczekiwać efektu o wysokiej jakości estetycznej. 

            Rolą wychowawcy świetlicy jest inspirowanie i tworzenie optymalnych warunków zachęcających do podejmowania działań plastycznych, gwarantowanie dostępności materiałów zawsze, gdy tylko dziecko odczuwa potrzebę ekspresji artystycznej.

            Zadaniem nauczyciela jest przede wszystkim stymulowanie działań plastycznych, odpowiednie planowanie i organizacja procesu, zapewnienie bezpieczeństwa, wywołanie zainteresowania.

            Dziecko powinno mieć możliwość doprowadzenia do końca własnej pracy nad dziełem oraz samodzielnego decydowania, kiedy jest ono ukończone. Przerywanie twórczego procesu jest jak ucinanie komuś wypowiedzi wpół zdania. 

                         Jako dorośli nie musimy rozumieć sztuki dziecka, gdyż nie tworzy ono w taki sposób jak artysta, a jego działania nie są zorientowane na cel w postaci "ładnego obrazka". Celem aktywności plastycznej dziecka nie jest uzyskanie zadowalającego estetycznie produktu.

                        Rolą wychowawcy jest dostrzeganie, akceptowanie i docenianie działań plastycznych dziecka oraz wspieranie jego twórczego rozwoju.

            Należy dołożyć wszelkich starań, aby dzieci przebywające w świetlicy zaciekawiać, angażować,  inspirować i aranżować sytuacje, w których każde dziecko doświadczy radości tworzenia.

             

            Karolina Patora

          • Święto Niepodległości

            12.11.2023

            Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Hubert Wentland, Zuzanna Wentland, Aleksandra Stępniewska, Zuzanna Wilczewska, Jakub Błachowicz, Filip Stasiak, Aleksander Szczepańczyk, Maria Przybylak, Maria Wierzbicka, Lena Brzozek, Nikola Modrzejewska, Bartek Warszawski, Maks Kasiński, Paweł Królikowski, Mikołaj Klimkowski, Artashes Petrosyan, Maria Sadecka, Aleksandra Chrząszczewska, Adam Jadczak brała udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Przywitaliśmy Ogień Niepodległości, braliśmy udział w paradzie i przeszliśmy z Placu Kilińskiego na plac Jana Pawła II, gdzie złożyliśmy kwiaty pod tablicami upamiętniającymi walki o wolność.

            Opiekunowie: P. Dyrektor Anna Sadok, P. Ilona Jatczak, P. Aleksandra Zientarska, P. Aleksandra Staniewska

          • Żywa flaga

            11.11.2023

            Klasy 6A i 7A wzięły dziś udział (10.11.) w organizowanym przez Szkoła Podstawowa nr 8 w Zgierzu tworzeniu żywej flagi na placu przed miejskim ratuszem. Po odśpiewaniu hymnu oraz wysłuchaniu przemówienia Pana Prezydenta Miasta Zgierza uczniowie zgierskich szkół i przedszkoli unieśli w górę kartki reprezentujące nasze barwy narodowe.

            Opiekunowie: p. Damian Bałabuch, p. Aleksandra Staniewska

          • Książka mówi

            11.11.2023

            W poniedziałek 6 listopada Aleksandra Tomczak z 7A i Oliwier Pietrzko z 7B reprezentowali naszą szkołę w powiatowym etapie konkursu pięknego czytania "Książka mówi". Uczniowie zaprezentowali teksty Wisławy Szymborskiej oraz Aleksandra Fredry.

            Opiekun: Aleksandra Staniewska

          • Polska Stolica Recyklingu

            10.11.2023

            Minęły dwa miesiące jak wystartowaliśmy z  Programem Polska Stolica Recyklingu.

            Idzie nam całkiem dobrze.

            Jak nadać EKOzwrot: https://youtu.be/U03EbUtNgEA

            KROK PIERWSZY

            Zrób porządki w swojej szafie, szufladzie i odłóż przedmioty, których już nie używasz, ale wciąż są sprawne i mogą komuś jeszcze posłużyć.

            Wśród nich mogą się znaleźć przedmioty w następujące kategorie przedmiotów:

            a. sprzęt elektryczny i elektroniczny

            b. odzież

            c. obuwie

            d. książki

            e. zabawki/akcesoria dziecięce

            KROK DRUGI

            Przygotuj paczkę do wysyłki. To może być kartonowe pudełko, a w przypadku kiedy wysyłacie tekstylia, spakujcie je w  mocny foliowy worek.

            KROK TRZECI

            Zarejestruj paczkę poprzez aplikację InPost lub stronę internetową.

            Pamiętaj! W miejscu, w którym pojawia się informacja dotycząca imienia i nazwiska wpisz KOD INSTYTUCJI

            KROK CZWARTY

            Na paczce umieść wygenerowany numer (możesz go napisać bezpośrednio flamastrem na pudelku)

            KROK PIĄTY

            Udaj się do najbliższego paczkomatu InPost i nadaj paczkę!

            Możemy również przynieść paczkę do szkoły, jej nadaniem zajmie się p. Ilona Śleboda.

          • TRENING CISZY W ŚWIETLICY

            10.11.2023

            Dnia 9 listopada  zainteresowane dzieci ze świetlicy wykonały różne zabawy – zadania, uczące wyciszenia, koncentracji i uważności. Czyli umiejętności, z których nabyciem obarczone nadmiarem  bodźców, przykute do ekranów komputerów dzieci XXI wieku mają spore problemy.

            Proponowane zabawy i karty pracy są alternatywą dla elektronicznej rozrywki – pokazują, ze „analogowy świat” też może być ciekawy, tajemniczy i fascynujący.

             

            Zajęcia poprowadziła Karolina Patora

            Ćwiczenia i karty pracy pochodzą z książki „Trening ciiiiszy” Pauliny Mechło i Magdaleny Karpińskiej.

          • Urodziny naszej patronki Marii Skłodowskiej - Curie

            08.11.2023

            Dzisiaj świętujemy urodziny naszej patronki Marii Skłodowskiej-Curie. Maria urodziła się 7 listopada 1867 w Warszawie. Niebawem opiekunki Samorządu Uczniowskiego rozstrzygną konkurs plastyczny na PORTRET noblistki. Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami z życia Marii Skłodowskiej-Curie:

            🚲Maria i Piotr pojechali w podróż poślubną rowerami

            👄 Maria posługiwała się 5 jezykami: polskim, rosyjskim, francuskim, angielskim i niemieckim

            🏔 Maria i Piotr wspięli się na Rysy

            👫 Maria Przyjaźniła się z Albertem Einsteinem

            📖 Umiała płynnie czytać w wieku 4 lat

            🚛 Jako jedna z pierwszych kobiet miała prawo jazdy na samochody osobowe i ciężarowe

            Znaliście te fakty z życia Marii Skłodowskiej-Curie?

          • Portret Marii Skłodowskiej - Curie

            08.11.2023

            Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego ,,Portret Marii Skłodowskiej - Curie". Prace konkursowe oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych.

            W kategorii klasy 1-3:

            🥇Igor Boruch, klasa 3b

            🥈Anna Grzelak, klasa 3b

            🥉Alicja Machała, klasa 1a

            W kategorii klasy 4-8:

            🥇Alex Olejniczak, klasa 5a

            🥈Daria Bachorska, klasa 7a

            🥉Natalia Krzewina, klasa 6b

            Gratulacje🎉

            Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom.

            P. Janiszewska, I. Śleboda

          • Klasy 4A, 7B i 8A w Bydgoszczy

            02.11.2023

            31 października uczniowie klasy 4a, 7b i 8a zwiedzali  Bydgoszcz. Podziwialiśmy Stary Rynek, katedrę św. Marcina i Mikołaja, trzy spichlerze nad Brdą - oficjalny symbol miasta, rzeźbę „Przechodzący przez rzekę”, Operę Nova oraz Wyspę Młyńską. Byliśmy w niezwykłym Muzeum Mydła i Historii Brudu, w którym w ciekawy i niecodzienny sposób ukazywana jest historia higieny, brudu. Wykonaliśmy własne, pachnące i kolorowe mydełka.

          • Żywa lekcja historii

            31.10.2023

            30 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii organizowanej przez Bractwo Kerin. Uczniowie przenieśli się w czasy II wojny światowej. Poznali nie tylko ważne daty, ale dowiedzieli się o męstwie i poświęceniu naszych przodków.

          • #Szkoła Pamięta

            31.10.2023

            Uczniowie klas 3a i 3b wybrali się 30 października na rajd patriotyczny pod hasłem #Szkoła Pamięta. Odwiedzili mogiłę Stu Straconych w lesie Lućmierskim. Posprzątali, złożyli kwiaty i zapalili symboliczne światło. Była to żywa lekcja historii. Opiekunami były Aleksandra Zientarska, Katarzyna Targalska i Katarzyna Piechota - Łuczak.

          • 105. rocznica odzyskania niepodległości

            30.10.2023

            9 listopada 2023 r.

            godz. 10:00 – 12:00, „Niepodległość - dawniej i dziś”, debata historyczna.

            Premiera publikacji historycznej o tym samym tytule.

            Miejski Ośrodek Kultury Stary Młyn, ul. Długa 41a

             

            10 listopada 2023 r.

            godz.   18:00, koncert muzyki filmowej w wykonaniu Krzesimira Dębskiego i solistów: Katarzyny Sut i Kacpra Andrzejewskiego, z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Primuz.

            Miejski Ośrodek Kultury Stary Młyn, ul. Długa 41a

             

            11 listopada 2023 r.

            godz.  10:30, Msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Zgierza.

            Kościół farny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, pl. Jana Pawła II 11/13

             

            godz. 12:00 – 15:00, Bieg Niepodległości ulicami Parku Kulturowego Miasto Tkaczy, dystanse 1918 m i 12,3 km

             

            godz. 15:45, powitanie Sztafety Rowerowej po Ogień Niepodległości.
            pl. Kilińskiego

             

            godz. 16:00, start Parady Niepodległości z towarzyszeniem Orkiestry Dętej z Góry św. Małgorzaty i Zespołu Pieśni i Tańca Boruta.

            Przemarsz ul. Długą.

            „PRZYSTANEK WOLNOŚĆ” przy Pomniku Wolności i Niepodległości, ul. Długa 27

             

            godz. 16:45, oddanie hołdu twórcom Niepodległej Polski przy Tablicach Pamiątkowych na Ratuszu, m.in. wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Zgierza, złożenie Ognia Niepodległości i kwiatów, oprawa muzyczna Orkiestry Dętej.

             

            godz. 17:15, Piknik Niepodległościowy w Biało – Czerwonych Barwach:

            -Muzeum Miasta Zgierza,

            -ZHP Hufiec Zgierz,

            -Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”

            -Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu

            - Stowarzyszenie EZG z akcją „Złóż życzenia Niepodległej”

            - Liga Kobiet Polskich z wystawą „Matki Niepodległej Polski”

            Specjalna oprawa muzyczno – taneczna w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Boruta”.

            Grochówka wojskowa serwowana z kotła.

             

            godz. 17:15, wymarsz Harcerzy i Sztafety Rowerowej na Stary Cmentarz, Apel Pamięci i złożenie Ognia Niepodległości na Płycie Kostiuchnowskiej,
            ul. ks. P. Skargi 28

             

            godz. 18:30, „Zaśpiewaj z nami dla Niepodległej” - koncert

            Sala Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, ul. Łęczycka 2